Skip to main content

AUC Membership: 2012-2013

All University Committee (A.K.A. AUC: Annual Election):

  • Robin Bowen (Vice President for Academic Affairs)
  • Stan Bucholc (Dean of Student and Academic Life)
  • Matthew Costello, Class of 2013 (Student SGA President)
  • Petri Flint (Humanities)
  • Laura Garofoli, Chairperson (Behavioral Sciences)
  • Nathan Gregoire, Class of 2015 (Student Trustee)
  • Gerald Higdon (Mathematics)
  • Michael Nosek (Biology/Chemistry)
  • Linda LeBlanc (Library)
  • Frank Mabee (English Studies)
  • Benjamin Railton (English Studies) (Spring 2013)
  • René Reeves (Economics/History/Political Science)
  • Madeline Regan, Class of 2015 (Class President)
  • Jeffrey Warmouth (Communications Media) (Fall 2012)
  • Paul Weizer (Associate Vice President, Academic Affairs)

All University Curriculum Committee:

  • Marcel Beausoleil (Behavioral Sciences)
  • Brian Bercier (Associate Dean of Graduate and Continuing Education)
  • Craig Capano ( Industrial Technology)
  • Keith Chenot (Industrial Technology)
  • Christopher Cratsley (Director of Assessment)
  • Christine Devine (Nursing)
  • Linda Dupell (Registrar)
  • Felicia Farron-Davis (Education)
  • Cheryl Goldman (Behavioral Sciences)
  • Meledath Govindan (Biology/Chemistry)
  • Pamela Hill (Dean of Education)
  • Stephen Hogue (Student)
  • Pamela McCafferty (Dean of Enrollment Management)
  • Linda McKay (Nursing)
  • Sarah (Sally) Moore (Humanities)
  • Ann Mrvica (Communications Media)
  • Audrey Pereira, Vice-Chairperson (Business Administration)
  • Charles Roberts, Chairperson (Communications Media)
  • Bruce Romano (Mathematics)
  • Jacob Roth (Student)
  • Daniel Sarefield (Economics/History/Political Science)
  • Jason Simon (Library)
  • Kisha Tracy (English Studies)
  • John Wentworth (Student)
  • Note: Secretary position will rotate.

Academic Policies Committee:

  • Mary Baker (Communications Media)
  • Mary Ann Barbato (Mathematics)
  • Robert Carr (Communications Media)
  • Daneen Deptula (Behavioral Sciences)
  • Joseph George (Student, Class of 2015)
  • Stephen D. Goldstein (Communications Media)
  • Peter Hogan (Behavioral Sciences)
  • Walter Jeffko, Chairperson (Humanities)
  • Ronald Krieser (Biology/Chemistry)
  • Mathangi Krishnamurthy (Biology/Chemistry)
  • Sue Lauder (Recreation Services)
  • Pirudas Lwamugira (Economics/History/Political Science)
  • Tara Mariolis (Nursing)
  • Claire McAndrew (Mathematics)
  • Nancy McLaughlin (Enrollment Management)
  • Joann Nichols (Education)
  • Brianna Payos, Vice Chairperson (SGA Secretary)
  • Megan Peirce (Student, Class of 2016)
  • Kay Reynolds (Admissions)
  • Annette Sullivan (Education)
  • Samuel F. Tobin (Communications)
  • Nancy Turnbull, Secretary (Library)

Student Affairs Committee:

  • Keith Chenot (Industrial Technology)
  • Bradley Cohrs (Recreation Services)
  • Carissa Fucillo (Class of 2013)
  • Kathryn Grossi (Class of 2012)
  • Robert Hynes (Counseling Services)
  • Brian Kelly (Behavioral Sciences)
  • Mathangi Kirshnamurthy (Biology/Chemistry)
  • Emily McGrath (Class of 2015)
  • Evan Mendes (Class of 2013)
  • Kristin Murphy (Capital Planning & Maintenance)
  • Victoria Pantano, Vice Chairperson (SGA Vice President)
  • Hank Parkinson (Student Development)
  • Barbara Powers (Nursing)
  • Shaquiria Santiago, Secretary (Class of 2016)
  • Michael Shanley (External Affairs)
  • Riley Sullivan, Chairperson (SGA Treasurer)
  • Kathryn Wells (Library)